In oktober 2022 zette het grootste deel van Mexico de klok voorgoed terug in zijn originele stand. Nooit geen zomertijd meer.
De toenmalig president Andrés Manuel López Obrador (AMLO) verklaarde dat de gezondheid van het Mexicaanse volk leed onder de zomertijd/wintertijd en dat de economie in de heden ten daagse 24/7 economie er nog maar weinig baat bij had. Onder het mom van: minder depressieve mensen, minder slaapstoornissen en minder verwarring (moet 'ie nu vooruit of achteruit en wanneer?) werd het fenomeen afgeschaft.
Er zijn een paar uitzonderingen: Sommige steden in het grensgebied waar veel werkers over en weer in beide landen werken houden de zomertijd erin om aan te sluiten bij Amerika.
De rest van het land sluit nu aan bij de staten Quintana Roo en Sonora die toch al niet meededen. Ik vond het altijd maar verwarrend, want als je door Mexico reist heb je al te maken met verschillende tijdszones, omdat het land zo groot is en in verschillende tijdszones ligt. Soms ging je klok zomaar 2 uur vooruit of achteruit. Omdat je een paar honderd kilometer had gereden op de ingangsdatum en omdat je door een tijdszone kwam.
Ik vind dit een stuk slimmer. Ik vond sowieso in Nederland Zomertijd/Wintertijd al heel ontwrichtend. Ik had wekenlang moeite met het daglicht versus mijn slaapritme en voelde me na zo'n klokwissel altijd brak.
Persoonlijk vind ik het een vreselijk achterhaalt iets, dat hele geschuif met tijd 2x per jaar. Het gaat nergens meer over. Ooit uitgevonden om maximaal het daglicht te benutten en zogenaamd stroom te besparen is nooit feitelijk bewezen volgens mij dat het ook echt een besparing oplevert. Het werd in het leven geroepen tijdens een eerdere oliecrisis in de jaren '70 volgens mij toen we ook autoloze zondagen hadden. Lekker rolschaatsen op de snelweg enzo.
Maar inmiddels heeft iedereen wel een reden waarom het afgeschaft zou moeten worden met als hoofdmoot in die discussie wel de gezondheid van de mensheid.
In Mexico is het dus nu al ruim 3 jaar niet meer actief. Of we er echt gezonder van zijn geworden is net zo moeilijk te bewijzen denk ik als die ooit beoogde energiebesparing. In een wereld waarin bijna elk werkend mens leeft om genoeg geld bij elkaar te harken voor alle maandelijkse rekeningen dalen de humeuren elk jaar en stijgt de irritatie en de stress.
Ikzelf denk alleen maar elk jaar als ik in de Nederlandse kranten lees dat jullie de klok weer vooruit moeten zetten of terug: Ha, dat heb ik niet meer!!
En: Hoe groot is mijn verschil nu met Nederland voor mijn werkuren?