Het regenseizoen duurt maar en duurt maar. Anders dan aan jullie kant van de plas in de Atlantische Oceaan hebben we hier in de Stille Oceaan erg last van stormen. Bijna back-t0-back zoals ze dat hier zeggen. De ene storm na de andere volgt elkaar op en ook daartussen regent het voortdurend.
Inmiddels zit ik met een huis waarvan de ramen verwijdert worden, twee grote gaten in de muur en er komen straks nog 4 bij, en aan alle kanten van het huis. Die worden afgedekt met dik bouwplastic wat met Duct tape aan de muren vastgemaakt wordt. Met een zuchtje wind moeten we elke keer naar buiten om ze vast te maken. En we hebben bijna elke middag wind. De Coromuel wind is een bij La Paz horend fenomeen. En die trekt zich niks aan van El Niño. We zijn er druk mee.
Toen we Merida verlieten, mijn zoon en ik, dachten we lekker te gaan leven in de woestijn. We verlangden terug naar de droge hitte van de zanderige omgeving die hoofdzakelijk grijs/bruin van kleur was en een prachtig contrast vormde met de diepblauwe baaien. Maar we verlangden vooral terug naar maar een dag of 5 regen per jaar.
Inmiddels is onder invloed van de Super El Niño die storm na storm uitbraakt de woestijn een grote groene oase, prachtig om te zien hoor, daar niet van, maar het komt met een prijs. De luchtvochtigheid is momenteel hoger dan in Merida en ook die luchtvochtigheid was een reden voor mij om weg te willen uit Yucatan. ik zweet liever dan dat ik de hele dag watr van mijn lichaam voel druipen vanwege de hoge luchtvochtigheid. Helaas is het nu momenteel erger dan in Yucatan, het water loopt soms van mijn vingers af, zo vochtig is het. En de Paceños, zoals ze lokale bevolking aangeduid wordt, klagen steen en been en hangen 24/7 voor de aircon met een kop koffie en een broodje. Iets wat een gewoonte is in Mexico. Waar de Filipino een gebreide wollen muts op zet als het regent, neemt de Mexicaan een kom koffie met een zoet broodje. In sommige streken hebben die broodjes zelfs een eigen naam. In La Paz niet, daar eten ze willekeurig een zoet broodje.
Ik doe niet mee aan dat soort gewoontes, maar ik klaag wel. In dat opzicht zijn Mexicanen net als Nederlanders: altijd wat te zeiken en te klagen. En ik doe dat ook. Ik vind het niks die super El Niño. Zoou het weer deze maand omslaan naar droge knapperig koele. lucht in de avonden en nachten, het weerbureau voorspelt dat deze ellende wellicht aanhoudt tot half december.
Hoewel het eerste koufront Mexico al ingetrokken is, we verwachten er 59, bereikte het niet ons schiereiland, omdat de Zee van Cortez zo warm is, net als de Stile Oceaan. Hoewel die laatste toch een stuk kouder aanvoelt voor ons leken.
Een normale El Niño is wel te behappen, dan heb je een beetje een regenachtige maand, en af en toe een middagbuitje van een kleine half uurtje en een storm links of rechts. En je weet, over een maandje of wat winnen de koufronten en hupla: lekker weertje!!
Maar elke dag regen, elke dag die mukkigheid, en dan veel langer dan "normaal", ik vind het maar niks. Ik begin groot voorstander van La Niña te worden ook al komt die met zijn eigen problematiek van waterschaarste en kou die soms tot het vriespunt reikt.
Ik had zo gehoopt dat deze maand het weer zou omslaan, maar de voorspellingen zijn dat het tenminste duurt tot eind november, dan winnen de koufronten meer terrein, en komt er wat koeler water in zee op de één of andere manier en dan kunnen we verwachten dat het milder wordt. Maar niet knapperig helder koud, zoals ik me herinner. Dit zal een warme en wellicht natte winter worden. Geen vestjes, geen yoga broeken in de ochtenden, geen sokken in de avonden en de kruik die ik kocht om de kilheid uit je bed te halen, kan ik de verpakking blijven. Die heb ik voorlopig niet nodig.
Voor volgend jaar komt La Niña weer, ergens medio 2027 is er een omslag. Dat vind ik altijd zo verbazingwekkend dat ze dat dan allemaal wel weten tot op de maand af, terwijl ze 9 van de 10 keer het weer voor morgen niet eens goed kunnen voorspellen. Maar goed, naar verwachten medio 2027 dus, dat dit continent en dit schiereiland weer terugkeert naar bestaande weermodellen en we een passiever stormseizoen mogen verwachten.
En tot die tijd is er koffie..........